Istnieje wiele rzeczy do rozważenia, gdy myślisz o zdobyciu gekona lamparciego jako zwierzęcia domowego. Przede wszystkim musisz mieć pewność, że zapewnisz odpowiednie siedlisko dla gekona lamparciego. Terrarium musi być szerokim i płytkim pomieszczeniem z czystą wodą. Terrarium powinno być również dobrze wentylowane. Preferowane są terraria szklane, ponieważ lepiej zatrzymują ciepło niż plastikowe. Terraria z ekranem są również uważane za bardziej bezpieczne.
Gekon lamparci potrzebuje gradientu temperatury, więc w zbiorniku powinno być około 75-80 stopni Fahrenheita w ciągu dnia i 90-95 stopni w nocy. Należy użyć termostatu do kontroli temperatury i umieścić 13-25-watową żarówkę UVB po cieplejszej stronie obudowy. Upewnij się, że temperatura żarówki UVB jest niższa niż 6% i że działa ona tylko przez kilka godzin dziennie.
Gekony lamparcie potrzebują miejsca do ukrycia się w ciągu dnia. Umieść ciepłą kryjówkę w najcieplejszej części zbiornika, a wilgotną w środku. Pod wilgotną kryjówką należy umieścić podłoże z dużą ilością mchu i ręczników papierowych.
Siedlisko gekona lamparciego powinno mieć poziom wilgotności od 30 do 40%. Jego potrzeby w zakresie temperatury są specyficzne, dlatego higrometr jest koniecznością. Ponadto, gekony lamparcie potrzebują gradientu temperatury, aby mogły przemieszczać się w ciągu dnia do różnych części pomieszczenia.
Siedlisko gekona lamparciego musi wyglądać jak najbardziej naturalnie. Z tego powodu bardziej rozbudowane terrarium powinno mieć wiele miejsc do ćwiczeń i wspinaczki dla Twojego pupila. Skały i kłody to świetny sposób na dodanie naturalnych elementów do siedliska gekona lamparciego. Poza skałami i kłodami możesz dodać również sztuczne rośliny. Żywe rośliny mogą być jednak szkodliwe dla zdrowia gekona lamparciego.
Wielkość terrarium powinna być uzależniona od wielkości gekona lamparciego. W większości przypadków terrarium o pojemności od 10 do 20 galonów będzie wystarczające dla jednego gekona lamparciego. Jeśli myślisz o zdobyciu dwóch gekonów lamparcich, powinieneś wybrać terrarium, które pomieści oba zwierzęta.
Kolejnym ważnym elementem w projektowaniu terrarium jest podłoże. Nieodpowiednie podłoże może powodować impakt, czyli stan, w którym jelita gekona zapychają się twardą materią. Należy unikać piasku i innych ciężkostrawnych substratów. Naturalne podłoża to łupki kamienne, duże kamienie rzeczne i glina koparkowa. Do podłoży nienaturalnych należą ręczniki papierowe i dywany dla gadów.
Podłoże powinno być wilgotne i bezpieczne. Gekon lamparci nie będzie wspinał się po szklanych ścianach, dlatego do terrarium dla gekona lamparciego należy użyć pokrywy z siatki drucianej. Musisz również zapewnić dobrą wentylację dla swojego gekona lamparciego. Jeśli nie możesz zapewnić odpowiedniej wentylacji, powinieneś rozważyć użycie podkładki grzewczej lub siatki wentylacyjnej w pomieszczeniu.
Podobne tematy