Jak zrobić tyczki do jeżyn

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z jakto.info.pl

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zrobić paliki dla jeżyn, nie jesteś sam. Większość ludzi nie wie, jak zbudować ten rodzaj treliażu i kończy sfrustrowana rezultatem. Na szczęście ten prosty projekt DIY jest dość łatwy, niedrogi i może być zakończony w godzinę lub mniej. Po pierwsze, sadzić jeżyny w długich rzędach. Powinieneś być w stanie umieścić każdy zakład równomiernie, ale pozostawić co najmniej pięć stóp między rzędami. To pomoże Twoim jeżynom rosnąć bardziej równomiernie.

Następnie, powinieneś przygotować swoją glebę. Powinieneś mieć kwaśną glebę, dlatego krzewy jeżyn rosną tam lepiej. Przygotuj glebę, mieszając z nią materię organiczną, a następnie posadź pędy jeżyn o jeden do dwóch cali głębiej niż gleba przedszkolna. Następnie wykop dół o głębokości dwóch stóp na słupki. Możesz użyć ciężkich słupków 4×4, które mają osiem stóp wysokości i powinny mieć co najmniej sześć cali głębokości. Po ustawieniu ich na miejscu, należy rozciągnąć drut pomiędzy słupkami. Zainstaluj kotwice na każdym końcu każdego rzędu.

Gdy rośliny jagodowe są ustalone, nadszedł czas, aby zbudować system szkolenia. Jeżyny najlepiej rosną w beczkach i doniczkach o pojemności co najmniej 19 litrów. Po ustaleniu, jeżyny powinny być rozmieszczone z wystarczającym odstępem, aby promować prawidłowy wzrost. Więcej na temat budowania podwyższonych łóżek dowiesz się czytając Raised Bed Gardening

Po ustaleniu lokalizacji musisz zdecydować, czy chcesz uprawiać jeżynę bezkolcową czy półkolcową. Wybierz taką, która będzie rosła w Twoim regionie i daje największe i najlepsze owoce. Będziesz chciał obserwować odmianę, aby wiedzieć, która z nich będzie produkować najlepsze jagody. Następnie zdecyduj, czy chcesz posadzić trelinę lub paliki, aby je wesprzeć.

Czy szukasz stałej lub tymczasowej trelinki, rośliny jeżynowe mają unikalny zwyczaj wzrostu. Ich korona i system korzeniowy są wieloletnie, podczas gdy ich pędy są aktywne tylko przez pierwsze dwa lata wzrostu. Po uzyskaniu owoców roślina pozostaje produktywna przez okres do 10 lat. Trelle poprawią długowieczność twoich roślin jeżynowych i zwiększą ilość produkowanych przez nie jagód.

Przed posadzeniem twoich nowych roślin jeżynowych bez kolców, sprawdź pH gleby. pH gleby można zmierzyć za pomocą testu Shoemaker-McLean-Pratt. Gleby wschodniego Oregonu mają tendencję do bardziej zasadowego odczynu, natomiast gleby środkowego i południowo-wschodniego regionu są neutralne lub lekko kwaśne. Przewodnik interpretacji testu glebowego można znaleźć na stronie EC 1478. Alternatywnie można zakupić roślinę z gołym korzeniem i umieścić ją w ziemi, przykrywając korzenie ziemią lub trocinami. Korzenie przyczepnych i półprostych roślin jeżyny powinny spadać od jednego do dwóch centymetrów powierzchni gleby.

Woda jest niezbędna do sukcesu rośliny jeżyny. Niezależnie od tego, czy jest to podlewanie przez deszcz, czy nawadnianie, jeżyny potrzebują dużo wody do wzrostu. Podlewanie rośliny raz w tygodniu jest wystarczające dla uzyskania optymalnych zbiorów i jakości. Woda powinna dokładnie zwilżać glebę wokół korzeni, a nie pozostawiać stojącą wodę. Ustanowione rośliny jeżyn potrzebują zazwyczaj od jednego do 1,5 cala wody tygodniowo. Należy dokładnie monitorować harmonogram podlewania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *