Jak zrobić wzmacniacz audio

Kiedy budujesz wzmacniacz tranzystorowy, będziesz musiał dodać rezystor, aby zmienić punkt biasu tranzystora wyjściowego. Ta zmiana obniży napięcie na kondensatorze wyjściowym do połowy napięcia zasilania, co pozwoli na większe wychylenie sygnału przed obcięciem. Ponadto, w tym układzie nie będziesz potrzebował regulatora głośności, a do połączenia jednego emitera z drugim możesz użyć pojedynczego rezystora o wartości 10 omów.

Najprostsza analogowa implementacja wzmacniacza audio to seria tranzystorów działających w trybie liniowym, dająca w efekcie napięcie wyjściowe skalowane do napięcia wejściowego. Wzmocnienie napięciowe w przód wynosi często około 40 dB. Wzmocnienie pętli jest duże, dlatego pętle sprzężenia zwrotnego są powszechnie stosowane we wzmacniaczach audio. Duże wzmocnienie pętli zmniejsza szumy emitowane z zasilaczy i tłumi zniekształcenia spowodowane nieliniowością w ścieżce do przodu.

Tranzystor ze złączem bipolarnym to półprzewodnik, który zawiera trzy warstwy: półprzewodnik typu p umieszczony pomiędzy dwoma półprzewodnikami typu n. Strukturę tę najlepiej zobrazować za pomocą paska. Warstwa typu p to baza, natomiast warstwa typu n to kolektor. Do elektrod tranzystora podłączone są obwody wyjściowe i wejściowe. Aby zrobić wzmacniacz audio, musisz wiedzieć, jak zaprojektować obwód o niskim poziomie szumów.

Prosty wzmacniacz, który wzmacnia wyjście audio źródła o małej mocy, takiego jak radio kryształkowe, to świetny sposób na rozpoczęcie pracy z elektroniką audio. Może on dawać około dwóch watów mocy. Części nie są krytyczne i można je łatwo zastąpić. Na przykład, jeśli nie masz wymaganych komponentów, możesz zastąpić dwa rezystory 2,2-omowe jednym 3,9-omowym.

Przy projektowaniu wzmacniacza audio ważna jest moc wyjściowa i charakterystyka częstotliwościowa. Wzmacniacze mocy zazwyczaj mają moc wyjściową pomiędzy czterema a ośmioma omami, a ich odpowiedź częstotliwościowa jest w dużej mierze określona przez te parametry. W zależności od źródła, moc wyjściowa może się różnić o dziesiątki watów lub nawet setki watów. Większość produktów audio elektroniki użytkowej wykorzystuje niewielki zintegrowany wzmacniacz mocy. Wzmacniacz może być wykorzystywany do różnych celów, w tym audio dla samochodu lub domu.

Konstrukcja cewki indukcyjnej zależy od kilku czynników, w tym jej prądu znamionowego, rezystancji uzwojenia i kształtu rdzenia. Rdzeń o wartości znamionowej co najmniej dwa razy większej niż maksymalny prąd wyjściowy wzmacniacza zapobiegnie jego magnetycznemu nasyceniu. Jeśli prąd przekroczy ten próg, stanie się on gęstym strumieniem i drastycznie zmniejszy indukcyjność. Projektując induktor, pamiętaj o uwzględnieniu polaryzacji rdzenia.

Prosty wzmacniacz półmostkowy jest jednym z najprostszych układów do zbudowania. Wejście półmostka z pojedynczym zasilaniem wymaga mniejszej ilości Ls i Cs niż różnicowy wzmacniacz pełnomostkowy. Wzmacniacz o ujemnej impedancji będzie kosztował mniej niż jeden półmostek, ale może być zaporowo drogi. Niemniej jednak, jeśli masz moc, aby zbudować wielokanałowy wzmacniacz z wystarczającą ilością kanałów audio, wkrótce będziesz w stanie zamortyzować negatywne koszty.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *