Jak zrobić pigment do farby w domu

Jeśli zawsze zastanawiałeś się, jak zrobić pigment do farby, możesz łatwo zrobić to samemu w domu. Wszystko czego potrzebujesz to spoiwo, takie jak żółtko jajka, klej, miód lub ślina. Spoiwo pomaga utrzymać pigmenty w zawieszeniu, więc nie będziesz musiał się martwić o wysychanie pigmentów, lub farby nie miesza się prawidłowo. Aby sprawdzić kolor, można przetestować go na papierze, a następnie kontynuować, jeśli jesteś zadowolony.

Kolejnym krokiem w procesie pigmentu jest mielenie. Bryłę umieszcza się w małej zlewce, aby uniknąć rozpryskiwania propanonu. W uzyskaniu odpowiedniej konsystencji pomoże mieszadło lub lejek Buchnera. Proszek można następnie wykorzystać do zmielenia pigmentu. Po wymieszaniu, czas na przefiltrowanie go przez sito. Proszek stanie się nieprzejrzysty po wyschnięciu, więc będziesz chciał go przechowywać w lodówce, aby zapobiec szarzeniu lub żółknięciu.

Możesz użyć dowolnego rodzaju pojemnika z tworzywa sztucznego, szkła lub stali nierdzewnej. Upewnij się, że wybierasz pojemniki o prostych bokach i płaskim dnie. Jeśli pracujesz z pigmentem farby, powinieneś używać pojemników ze szczelnie dopasowanymi pokrywkami. Aby zapobiec zanieczyszczeniu, należy zawsze nosić maskę przeciwpyłową podczas pracy z suchymi pigmentami. Pracuj w czystym miejscu z dala od żywności. I pamiętaj o tym, aby prawidłowo wyrzucać zużyte pojemniki. Dzięki temu będziesz mógł ponownie wykorzystać słoiki.

W zależności od farby, której używasz, pigmenty różnią się kryciem. Niektóre pigmenty całkowicie pokrywają podrys, podczas gdy inne są ledwie kryjące. Właściwości chemiczne i metody produkcji każdego pigmentu wpływają na nieprzezroczystość. Na przykład, nieprzezroczysty pigment może zamaskować rysunek, podczas gdy przezroczysty pigment może pokryć dużą część rysunku lub całkowicie go zamaskować. I choć może to stanowić problem, to może być świetnym doświadczeniem edukacyjnym.

Gdy już opanujesz podstawy mieszania pigmentów, możesz zacząć mieszać je z farbą akrylową. Połącz farbę akrylową z żelem akrylowym lub medium. Upewnij się, że proporcje spoiwa i dyspersji są prawidłowe, w przeciwnym razie Twoja farba może stać się nieładna i krucha. Jeśli farba nie trzyma się razem, może nie być wystarczająco trwała dla Twoich projektów. W tym celu należy użyć miksera mechanicznego. Dodanie domowego amoniaku sprawi, że poziom pH farby osiągnie akceptowalny poziom. Ten dodatek ma lekki zapach amoniaku.

Istnieje wiele innych pigmentów, które są bezpieczne w użyciu, takie jak czerwień alizarynowa i szafran. Jeśli chcesz być przyjazny dla środowiska, spróbuj użyć naturalnych pigmentów w przeciwieństwie do tych na bazie ropy naftowej. Istnieją one od tysiącleci, są przyjazne dla środowiska i bezpieczniejsze. Infografika wyjaśniająca różne rodzaje pigmentów może być pomocna w twoim dążeniu do stworzenia ekologicznej farby.

Możesz znaleźć informacje o pigmentach w książkach referencyjnych i online. Te zasoby pomogą wszystkim rodzajom artystów i rzemieślników. Od hobbystów do profesjonalnych artystów, baza danych pigmentów będzie nieoceniona. American Society for Testing and Materials (ASTM) i Society of Dyers and Colourists, możesz użyć bazy danych pigmentów do różnych zastosowań. A lista artystów i mediów będzie nieskończona. Na przykład artyści w sztukach pięknych, artyści komercyjni i graficy skorzystają z odniesienia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *